Kronik Sorunlar - Kavrama Arızası

Kavrama Arızası

Sanayide; kavrama,  baskı balata, debriyaj aynı anlamda kullanılmaktadır.

*Özellikle yokuşlarda araç dururken kaldırmaya çalışıldığında araç kalkışta zorlanıyorsa, yani motor dönüyor fakat araç ilerlemiyorsa, kavrama kaçırıyordur. Yokuşta aracı kaldırırken kavrama kaçırdığında,  hafif bir titreşim, motor devri düşmüyorken aracın hareket etmemesi, aracın geri kaçması, balatanın kaçırması sebebiyle (balatanın sıyırması) balata yanık kokusu gelmesi gibi durumlar, kavramanın kaçırdığını gösterir.

*Kavramanın kaçırdığını anlamak için sürücüler tarafından basit bir test de yapılabilir (baskı-balata testi). Araç duruyorken el freni çekilir, araç yüksek bir vitese takılır (3-4-5), bu durumda bir miktar motor devri arttırılarak, ayak debriyajdan yavaşça çekilir, araç kaldırılmaya çalışılır. Eğer debriyaj çekilirken motor devri düşüyor ve araç stop etme eğilimine giriyor ve stop ediyorsa, kavrama (baskı-balata) sağlamdır. Eğer ayak debriyajdan çekilirken motor devri pek düşmüyor, araç stop etme eğilimi göstermiyorsa, baskı balata kaçırıyor demektir.

*Araç viteste (2-3. Viteste) yokuş yukarı çıkarken aniden gaz verildiğinde, motor devri yükseliyor (araç bağırıyor) fakat hız artmıyorsa, kavrama kaçırıyordur.

*Debriyaj pedalı çok yukarıda kavramaya başladığında, kavramanın kaçırma eğilimi artmış demektir.
Kavrama ile konularda yaşadığınız tüm sıkıntılar için servisimizden hizmet alabilirsiniz.136 kez okundu

Image

Kavrama Arızası

Sanayide; kavrama,  baskı balata, debriyaj aynı anlamda kullanılmaktadır. *Özellikle yokuşlarda araç dururken kaldırmaya çalışıldığında araç kalkışta zorlanıyorsa, ya..
Devamı

Image

Ranger EGR Arızası

Ford Ranger araçlarda EGR valfinin kronik olarak arızalanması görülmektedir. Bu arızaların kalıcı ve kesin çözüme ulaştırılması firmamız tarafından yapılmaktadır. Kon..
Devamı

Image

Mazot Filtresi Donma Sorunu

2014 ve üzeri Ford Transit araçlarında aşırı soğuk ve don yaşanan günlerde mazot filtresinde yaşanan donma ve tıkanıklık nedeniyle araçlar çalışmamaktadır. Firmamız tara..
Devamı

Image

Ön Cam Elektrik Sistemi Arızası

2014 model ve üstü Ford Transit araçlarda sıkca görülen kullanmaya bağlı olarak oluşan ön cam elektrik sisteminde kesinti meydana gelmesinden dolayı oluşan hasar ve arı..
Devamı

Image

Depoya Su Alma Sorunu

2014 ve üzeri Ford Transit araçlarda süreç içinde görülen depoya su girmesi sorunu araçta uzun vadede ciddi sorunlar yaşanmasına neden olabilir. Bu konu..
Devamı

Image

Depo Şamandıra Arızası

2014 ve üzeri Ford Transit araçlarda görünen bu kronik sıkıntı için firmamızdan destek alabilirsiniz....
Devamı

Image

Enjektör Arıza

Araçlarda Enjektör Arızası Belirtileri ;  Araç rolantide stop eder. Trafikte ışık, yoğunluk gibi durumlarda duran ve boşa aldığınız aracınızda stop etme problemi yaşıyor olman..
Devamı

Image

Dizel Partikül Filtresi Temizleme

Filtrede biriken partiküller belirli bir seviyeye geldiğinde temizlenmesi gerekir. Filtreniz kurum ile dolduğunda yakılarak temizlenmelidir. Aracınızı kullanırken bu durumu uyarı lambası yandığın..
Devamı

Toplam Kayıt: 8 [8 - 1] arası   
Sayfa: 1